A 2025-ös esztendőben a hagyományos úszós megyei egyéni bajnokság a festői szépségű Mártélyi Holt-Tiszán került megrendezésre és ez a helyszín komolyabb felkészültséget igényelt a résztvevőktől.
A Maty-éri versenypálya használati díjaként a Nemzeti Sportügynökség NZRT. az eddigiekhez képest jelentősen magasabb bérleti díjat állapított meg, Szövetségünk az úszós bajnokságot kiemelten fontosnak tartja, így mindenképpen meg szerette volna tartani, ám a megnövekedett költségeket se a versenyzőkre, se a horgászközösségre nem akarta ráterhelni, így új helyszínt keresett. Több helyszín közül végül a Mártélyi Holt-Tiszára esett a választás, hiszen ez a horgászvíz bármilyen időjárási körülmények között megközelíthető és a szükséges infrastruktúra is rendelkezésre áll a rendezvény lebonyolítására. A holtág halállománya is megfelelőnek bizonyult, bár sokkal változatosabb és komplexebb horgászatot igényelt, mint a Maty-éri, elsősorban rakósbotos pontyfogásra kihegyezett horgászat.
Az idei bajnokságra, talán a helyszínnek köszönhetően is, a megszokottnál szerényebb létszámú nevezés érkezett, a veteránok mondjuk alig voltak kevesebben, ők nem riadtak meg a feladattól, ám mindeneképpen örömteli volt, hogy az U15-ös kategóriában több versenyző indult. Ez utóbbi nagyrészt a Szegedi Hermann Ottó H.E. gyermekhorgász szakkörének köszönhető, ahol Jéger Szabolcs és Krauser Gyula jóvoltából heti szinten együtt horgásznak a gyerekek és az arra fogékonyakat versenyekre is elkísérik a felnőttek.
A pénteki edzésnap nagyrészt a tapogatózásról, a helyek megismeréséből, a szükséges felszerelések összeállításáról szólt. Az utánpótlás és a női szektor a strandhoz közeli, sekélyebb részen került kialakításra, ahol a bothosszlimit miatti rövidebb rakósbotokkal nem minden helyen lehetett jó vízmélységet meghorgászni. Maradt a snecizés, spiccbotos kishalazás, vagy a matchbot, amely azért feladta a leckét a fiataloknak. A veterán és felnőtt szektorokban a rakós bot már egyértelműen jó választás tudott lenni, ám itt is voltak olyan helyek, ahol a snecizés, vagy a távolabbi úszós horgászat jobb eredményt hozott. Ennek megfelelően voltak jó helyek és bizony mumus helyek is, amelyeket a sorsolásnál szerettek volna elkerülni a versenyzők.
A szombati versenynapon különböző taktikával kezdtek a résztvevők, ám mindenkinél kikészítésre került a rakós bot mellett a sneciző bot, a matchbot sőt néhány hosszabb spiccbot is, vagyis igyekeztek minden eshetőségre felkészülni. A snecizés egy biztonsági horgászatnak ígérkezett, többen azzal kezdtek, hogy amíg a nagyobb méretű keszegek, esetleg pontyok megjelennek az etetésen, addig is gyűljenek a grammok a szákban, ám végül olyan pecás is volt, aki végig kitartott a küszök kergetése mellett és úgy ért el jó eredményt. Az utánpótlás és a női szektorban a küszök mellett kis méretű keszegek kerültek a szákba, törpeharcsa elvétve akadt és a darabosabb halak is elkerülték azt a szakaszt, így bizony sok-sok halat kellett megfogni az 1-2 kilós eredményhez is. Ezt a pecát az első nap Rácz Noel oldotta meg a legjobban, 2730 gr fogással magabiztosan nyerte a szektort, Barna Ármin (1940 gr) és Csáti Ambus (1 720 gr) előtt.
A veterán szektorban is nagy harc folyt a halakkal, ám itt nem csak az volt a baj, hogy kicsik a halak, hanem az is, hogy néha túl nagyok voltak. Ezen a versenypályán bizony a halak vannak otthon és mivel bőven akadtak a helyek közelében vízbe dőlt fák, nagyon tudták, hogy tudnak a horogtól megszabadulni, azt meg a rakós botok nem minden esetben tudták lekövetni. A rakós botos horgászatnál kisebb keszegek, törpeharcsák mellett szinte minden helyen akadt horogra ponty is, ám azok a horgászok végeztek jó helyen, akiknél ez a ponty a kisebbek közül való, vagyis megfogható méretű volt. Alternatívaként a matchbot is szóhoz jutott, illetve volt olyan horgász is, aki elsősorban a snecihorgászatra helyzete a hangsúlyt. Az első fordulót több mint 4 kg snecit mérlegelve Mucsi Lajos nyerte, a vegyes horgászatot választó Sulik Zoltán (3530 gr) és Katona Tamás (3480 gr) előtt.
A felnőtteknél nagyon hasonlóan alakult a helyzet, jó szektoreredményt ponty nélkül csak akkor lehetett elérni, ha valaki a 4 órát szinte végigsnecizve horgászott, egyébként a keszegek átlagsúlya nem hozott jó súlyt. Itt is voltak favorit helyek, amelyek mindkét nap jól adták a halat, ám ahogy kiderült, a mumus helyet is meg lehet oldani, hiszen a leghaltalanabb helyen, a snecizést bevállalva Halász-Szabó Imre 9 050 gr fogással toronymagasan hozta a szektor első helyet. Keszegeket és 2 pontyot mérlegelve 4630 grammal Joó Gábor lett a második, akinek horgán volt még ugyan 3 másik ponty is, ám mindhárom olyan méretű volt, hogy az akadó mellett Gábornak nem volt esélye megfognia őket. Az első fordulóban Rozgonyi Sándor végzett a harmadik helyen, 4360 gr fogással.
A második fordulóban se változott sokat a helyzet, e tekintetben egyenletes maradt a versenypálya, küzdeni kellett a halakért, minden egyes grammért. Különösen a fiatalokat tette próbára ez a horgászat, ám becsületesen, fogukat összeszorítva legjobb tudásuk szerint horgászták végig ezt a fordulót is, volt, aki a snecit fogta ütemre és olyan is, aki végig matchbotozta a 4 órát, ami valljuk meg őszintén, tizenpár évesen megsüvegelendő teljesítmény. A második fordulóban Barna Ármin volt a legügyesebb, 2950 gramm fogása a felnőttek között is középmezőnyt ért volna, Rácz Noel (2510 gr) végzett a második helyen és Nagy-Molnár Nimród (1300 gr) lett a harmadik.
Az utánpótlás és női kategória összesített végeredménye:
Női kategória
1, Berkes Magdolna—2 820 gr
U20
1, Perneki Zsombor--3 640 gr
U15
1, Rácz Noel—3 pont--5 240 gr
2, Barna Ármin—7 pont--4 890 gr
3, Csáti Ambrus--7 pont--2 850 gr
A veterán kategóriában az volt a jellemző, hogy a snecihorgászatot valóban csak kiegészítőként alkalmazták, kivéve a későbbi győztest, inkább a türelmes, pontos keszegezést, pontyozást választották. A második fordulóban Várdai Béla kapta el legjobban a horgászatot, régi időket idéző, pontos, türelmes távoli matchbotos horgászattal pontyai mellé darabos törpeharcsákat, keszegeket gyűjtögetve megérdemelten nyerte 5 240 gramm fogással a szektort, második helyen az első napi győztes, Mucsi Lajos végzett, aki csak percekre tette le a sneciző botot, így 4100 grammot fogva végül az összesített győzelmet is megszerezte. A harmadik lett ezen a napon is Katona Tamás, aki két bedőlt fa közé sorsolt és hiába szerelt egyre erősebb és erősebb végszereléket (még a ládáját is lekötötte), a pontyok egyre-másra leszerelték, végül néhány keszege mellé a hat akasztott pontyból egyetlen egyet tudott szákba terelni.
A veterán kategória összesített végeredménye:
1, Mucsi Lajos—3 pont—8 360 gr
2, Katona Tamás—6 pont--6 950 gr
3, Sulik Zoltán—6 pont—6 520 gr
A felnőtteknél is hasonlóan alakult a helyzet az előző naphoz képest, viszont a darabosabb halak most másokat segítettek jó eredményhez, így az első hely kivételével igencsak összekavarodott a sorrend. Azok a horgászok, akik szombaton elől végeztek, bizony vasárnap kevesebbet fogtak, aminek eredményeképpen a mindkét nap hibátlanul horgászó és végül 2 pontot gyűjtő Halász-Szabó Imre mögött csupa 7 pontos versenyző következett. Imre a második napon a snecizés mellett egy fantasztikus, rettentően pörgős, gyors rakós botos keszeghorgászatot bemutatva 6 180 grammot fogott, amivel nyerte a szektort, második helyen Győri Zoltán végzett, aki ezen a napon 2 pontyot is szákba terelt, 5 060 grammos fogása a második helyre volt elég. A harmadik helyen a szombati negyedik Füstös Péter lett, 3310 grammal. Az eredményhirdetés is azért csúszott szűk 10 percet, mert a szervezők ezt a kategóriát háromszor is átszámolták, hiszen most valóban grammok döntöttek a dobogós helyezésekről.
A felnőtt kategória összesített végeredménye:
1, Halász-Szabó Imre--2 pont--15 230 gr
2, Győri Zoltán—7 pont--7 090 gr
3, Rozgonyi Sándor—7 pont --6 670 gr
A HECSMSZ Úszós Egyéni Bajnokság ezúttal nem a pontyfogásról szólt, ám a versenyt követő ebéden elcsípett beszélgetésekből kiderült, hogy a versenyen résztvevők is egyetértettek abban, hogy nem árt néha kilépni a komfortzónából és megmérettetni magukat nehezebb körülmények között is, hiszen nem szabadna elfelejteni, hogy az úszós horgászat és az úszós szakág szépsége pont abban rejlik, hogy nagyon szerteágazó lehetőséget kínál a felkészült versenyhorgászoknak.
Az országos tagszövetségi csapatbajnokságon induló HECSMSZ csapatba a 2025-ös évben az alábbi versenyzők kaptak meghívást és tudták is vállalni a lehetőséget, hogy képviseljék a vármegyei tagszövetséget:
- Berkes Magdolna (Női)
- Mucsi Lajos (Veterán)
- Rácz Noel (U15)
- Perneki Zsombor (U20)
- Halász-Szabó Imre (felnőtt)
- Győri Zoltán (felnőtt)
- Rozgonyi SÁndor (felnőtt)
- Joó Gábor (felnőtt)
Csapatvezetőnek a versenyt követő megbeszélésen a csapattagok Tibrik Gábort kérték fel, aki a felkérést elfogadta, így az ő irányításával fognak a felkészüléshez a versenyzők.
Gratulálunk minden versenyzőnek az eredményéhez és egyúttal köszönjük a sportszerű részvételt!
A részletes eredmények a Mohosz ranglista oldalon megtalálhatók! RANGLISTA
További fotók weboldalunk GALÉRIÁJÁBAN!