Hírek

70 éves a Mindszenti Horgászegyesület

A kisváros legrégebbi civil szervezete 2025 március 2-án, ünnepi közgyűléssel ünnepelte megalakulásának 70. évfordulóját, ahol Gósz Zoltán, a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetségének elnöke emlékplakett adományozásával ismerte el az egykori és jelenlegi egyesületi vezetők munkásságát.

A Mindszenti Horgász Egyesület jogelődje 1955-ben alakult, mint a Hódmezővásárhelyi Horgászegyesület szakosztálya, a 25-30 fős taglétszám gyorsan emelkedett, így alig 2 év múlva önálló egyesületként folytatták tevékenységüket. Az egyesület vezetője ekkor Krekuska Ferenc (fodrász) volt, a titkár Csikós Gábor (tanár), míg a pénztáros az a Nyilas Miklós (nyugdíjas) lett, aki 1892-es születésével az egyesület egyik legidősebb tagja volt.
Az egykori feljegyzésekből kiderül, hogy az egyesület tagjai a Tisza folyón és annak 4 holtágán, a Mindszent és Algyő közötti szakaszon, valamint a Kurca folyócskán horgászhattak. Az egyesületi eszközök között felsorolásra kerül 3 db csónak, amelyet a tagok szintén használhattak, feltételezzük, hogy a Tisza folyón és a gazdasági beszámolóból az is kiderül, hogy az éves horgászengedély felnőtteknek 60 Ft-ba, míg az ifiknek 5 Ft-ba került.

1966-ban választották egyesületi elnöknek Bereczki Andrást, aki elismerésre méltóan hosszú ideig, 40 évig vezette a horgászegyesületet. Mindenki Bandi bácsija időközben az akkor még falu státuszú település tanácselnöke is lett, így munkássága nem csak az egyesület, hanem a falu épülése, szépülése szempontjából is meghatározó volt. Teljes körű halgazdálkodási jogot is ebben az időszakban, 1976-ban szerzett az egyesület, ettől az időponttól kezeli a Kurca mindszenti szakaszát a Ludasi csatorna torkolatától a tiszai torkolatig.

2006-ban Kecskeméti János vette át az elnöki teendőket, majd 2011-től napjainkig Rácz Árpád vezeti a horgászegyesületet. Jelenleg több mint 400 tagja van a közösségnek és kiemelkedően sok gyerekhorgászuk van, 2024-ben majd 150 fő váltott gyermekjegyet. Ez egyrészt az egyesület által hosszú évek óta működtetett „Pecasuli”-nak köszönhető, másrészt annak is, hogy civil szervezetként meghatározó szerepet töltenek be a város életében. Nem csak egyesületi horgászversenyeket szerveznek, a gyereknapi verseny például egész napos családi nappá nőtte ki magát, vetélkedőkkel, állatsimogatóval, ugrálóvárral. A május végi esemény jó példája a közösségi összefogásnak, hiszen a 60 literes üstben főtt ebédhez az alapanyagokat helyi gazdálkodók adják össze, a kenyérre, péksüteményre sincs gondja az egyesületnek, hála a mindszenti vállalkozóknak, a palacsintát meg lelkes nagymamák sütik százszámra. Ezen a családi napon 3-400 ember vesz részt és minden évben várja nagyon sok-sok kisgyerek és bizony legalább ugyanennyi lelkes felnőtt is.
A pecasuli minden évben novembertől indul, és sok meglepetésben, ajándékban van részük a résztvevőknek, hiszen a mikuláscsomagba ugyan még cukorka kerül, ám az elméleti és gyakorlati tudás átadáson túl az oktatás végén horgászbotot, kiegészítőket kapnak az egyesülettől a gyerkőcök. Természetesen helyi, kihelyezett vizsga is van, szinte minden hónapban 8-10 fővel. Az oktatás során nem csak a horgászat van a fókuszban, a vízparton való tartózkodás veszélyeire is felhívják a figyelmet és nagy hangsúlyt fektetnek a horgászetikettre, a horgászat során elfogadott viselkedési normákra is.
Természetesen az évadnyitó és évadzáró horgászversenyek is fontos eseményei az egyesületi életnek, amely versenyek sosem az igazi versengésről, sokkal inkább a barátok találkozásáról szólnak. Hosszú évekig közkedvelt esemény volt a 24 órás horgászverseny, amely néhány év szünet után az idei évben újra megrendezésre kerül.

Rácz Árpád elmondása szerint az általuk kezelt Kurca szakasz mostanra kezd újra jó halas vízzé válni, 10 éve ugyanis sajnos zajlott egy olyan vízügyi rekultiváció, amely során sokáig nagyon alacsony vízszint volt a folyón és a kotrással megzavart halállomány jelentős része a Tiszába menekült. A munkálatok befejezése után a törpeharcsa robbanásszerű elszaporodása következett be, amely a mai napig komoly feladat elé állítja az egyesületet, a törpék varsázása szinte egész évben zajlik és bizony volt olyan év, hogy több mint 60 mázsa került szelektálásra.
A telepítések során az egyesület pénzügyi lehetőségeit maximálisan kihasználva, amikor lehetséges pályázati forrásokat is igénybe véve szerzi be a halakat. Így a 2024-es évben például MOHOSZ támogatással sikerült extra méretű pontyokat és keszeget telepíteniük.
Bizakodásra ad okot, hogy a keszegek, pontyok ívása az elmúlt években sikeres volt, aprócska keszegek, egynyaras pontyok kerülnek horogra, ám úgy tűnik, hogy a kezdenek benőni is a halak, egyre több 6-8 kg-os ponty fogásáról számolnak be a pecások, de 10 kg feletti ponty és majd 20 kg-os amur is előkerült.
Az egyesületbe való belépésnek plusz díjtétele nincs, viszont az előző egyesülettől szükséges egy dokumentum beszerzése, amely igazolja, hogy a horgász ellen az elmúlt években szabálysértési eljárás nem indult. A vízterületre engedélyek a horgaszjegy.hu-n is elérhetőek és széles körű lehetőségeket biztosítanak a horgászatra. Létezik például behúzós engedély is és az etetőhajó használata is engedélyezett, mindez annak érdekében, hogy a horgászat technikai fejlődésével elérhető eszközök használhatóak legyenek.

A Mindszenti Horgász Egyesület jó példája annak, hogyan legyen egy közösség, egy város meghatározó szereplője civil szervezetként, hiszen Mindszenten a horgászokkal nem csak a vízparton találkozhatnak az ott élők, a gyereknapi családi napon kívül a Mindszenti napok gasztro udvarjában is rotyog a szokásos 90 literes halászlé és az adventi vasárnapok alkalmával is sült hallal várják a városka lakóit a pecások. Vagyis bizony elmondhatjuk, Mindszenten horgásznak lenni „menő”!

 


 


 


MAGYAR HORGÁSZKÁRTYA

SZOLUNÁRIS NAPTÁR

ORSZÁGOS VÍZJELZŐ SZOLGÁLAT

 ORSZÁGOS METEOROLÓGIAI SZOLGÁLAT

 













  
© 2017-2022 Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége