Hírek

HOHE 90

A 2024-es esztendőben 90 éves jubileumát ünnepli Szeged legrégebbi és legnagyobb horgászegyesülete, az 1934-ben alapított Szegedi Hermann Ottó Horgászegyesület, amely október 27-én tartotta jubileumi közgyűlését.

A közgyűlést Kemény András, az egyesület jelenlegi elnöke nyitotta meg, aki köszöntötte a jelen lévőket, majd átadta a szót Szabó Imrének, az egyesület örökös tiszteletbeli elnökének, aki az egyesület 90 éves múltjának főbb mérföldköveiről emlékezett meg. Többek között elhangzott, hogy az egyesület, 1934. október 23-án, Sporthalászok egyesülete néven alakult, az alapító elnök Dr. Ditróy Gábor nyugalmazott egyetemi tanár, a titkár Dr. Cserzy Mihály kamarai titkár, az első ügyvezető elnök Dr. Moldovay Kálmán nyugalmazott csendőr alezredes volt. 1962-ben kettévált az egyesület, az elsősorban a Keramit bányatavon horgászó tagok saját egyesületet alapítottak, Spartacus Horgászegyesület néven. Tíz év elteltével 1972-ben a két egyesület összeolvadt és ezután együtt, Hermann Ottó Horgászegyesület néven működött tovább.


Szeged legnagyobb civil szerveződéseként meghatározó szerepet töltött be az egyesület a város életében, gyakorlatilag a mostani megyei szövetség szerepét töltötte be. Dr. Muszka Dániel 1974-1985-ig volt egyesületi elnök, akkoriban 6000 fős tagsággal rendelkezett az egyesület, 1978-ban megvásárolta a jelenleg is tulajdonban lévő székházát, amelyet szinte 100%-ban a tagság társadalmi munkában korszerűsített. 1979-ben az Atkai-Hot Tisza is a Hermann Ottó H.E. kezelésébe került, amely ugyan csak egy évig tartott, ám az adott évben hozzávetőlegesen 1000 db éves területi jegy került kiadásra a Szúnyogosra.
Ekkoriban a közgyűlésen megjelenő tagok létszáma is magas, így az Újszegedi sportcsarnok ad otthont az eseménynek, de a téli horgászbörze is az alsóvárosi művelődési házban, ismertebb nevén a Kapcában kerül megrendezésre. Hiánygazdaság révén, itt nem csak használt felszerelések, hanem a horgászok saját kezűleg készített eszközei is gazdát cseréltek, remekbe szabott úszók, drótból hajlított etetőkosarak, otthon öntött kanálólmok, kézzel kötött haltartók, nádból barkácsolt botok kerültek az asztalokra és nem egyszer helyszíni készítéssé, barkácsolássá fajult az esemény. Az utánpótlás nevelés is hangsúlyos terület, gyerektáborokat, nyáron több alkalmas, horgászvizsgával záruló oktatást tartanak a gyerekeknek 80-as években az egyesület keretein belül.
1995-től 2007-ig Szabó György az elnök, aki Schreiter Tibor ügyvezető elnökkel remek párost alkot, sok olyan kultikus rendezvény indul ekkor útjára, amely évtizedekig a közösségi élet mozgatórugója és a horgászok kedvelt találkozóhelye. Nagyon jó kapcsolat alakul ki ezidőtájt a délvidéki, vajdasági horgászokkal, számos versenyen részt vesznek a szomszédos országból, amelyek közül legismertebb talán a Nemzetközi kuttyogató horgászverseny, amelyből egyes vélemények szerint a Tiszai Halfesztivál is kiindult, de a Maty-éri versenypályán is neves hermanos versenyenk zajlottak, mint az Oravetz István vagy Gyürki Ernő emlékverseny. Évtizedekig nem volt kérdés a pecásoknak, mi legyen a program január elsején, akkor még külön hatósági engedéllyel zajlott az Évindító Horgászverseny január 1-én a Tisza-folyón, a Sárgán, ahol néhányan horgásztak is, ám inkább a horgászok baráti találkozójaként lehetett aposztrofálni, és ahol a korhely leves egyes években több száz főre készült.

1997-ben a 10,5 ha-os Sándorfalvi tó megvásárlásával kapcsolatban komolyabb feszültségek alakulnak ki az egyesületen belül, ám a vezetők előrelátását dicséri, hogy az akkori befektetéssel sikerült a tagságnak egy állandó horgászati lehetőséget biztosító vízterületet megszerezni.
2008-tól veszi át az egyesület elnöki teendőit Kemény András, a jelenlegi elnök, akivel Schreiter Tibor ügyvezető elnök 2013-as végleges nyugdíjazásáig tevékenykedik, majd a két tisztség összeolvad, így jelen pillanatban mind az elnöki, mind az ügyvezetői feladatokat egy személy látja el.
A nagy elődök munkáját folytatva az egyesületnek jelenleg is van egy egész évet felölelő horgászverseny sorozata, a 4 évszak kupa, amely jellemzően 4 helyszínen kerül megrendezésre az év 4 különböző időszakában és az egyes fordulókon a versenyzőknek más-más módszert (rakós, spicc, match, feeder) alkalmazva kell horgászniuk, hogy kiderüljön, ki az adott évi bajnok.
Az egyesület tagsága 2023-ban 3000-nél több felnőtt és 700-nál is több gyermek tagot számlál, így örömteli, hogy többek között Krauser Gyula és Jéger Szabolcs áldozatos munkájának eredményeképpen a gyermekhorgász szakkör újraéledt és heti rendszerességgel találkozhatnak a horgászat iránt érdeklődő gyerekek, akik egyre ügyesebben horgászva már horgászversenyeken is jeleskednek. Szintén az utánpótlás nevelés érdekében került megrendezésre ez év őszén a 45 Csongrád-Csanád megyei gyermek részvételével lebonyolított megyei csapatverseny, ahol makói, csongrádi, kisteleki, nagymágocsi és persze szegedi gyermekek vettek részt.

Az egyesület több vízterületen gazdálkodik, ám az egyik legjelentősebb a Fehérpart-Szilvás, amely rehabilitációs munkálatok miatt mintegy 2 évig nem volt horgászható, ám 2024-ben újraindult a horgászat, az egyesület saját forrásból, pályázati források felhasználásával és a megyei szövetség segítségét is igénybe véve az év elején jelentős telepítéseket végzett. A telepítéseknek köszönhetően elfogadható halállomány kezd kialakulni a holtágon és a munkagépek okozta pusztítást a természet gyorsan kezdi helyrehozni, az élővilág kezd visszatelepülni, így remélhetőleg nem is oly sokára régi fényében fog tündökölni a Fehérpart.

A történeti megemlékezés után a meghívott vendégek köszöntötték az egyesület vezetőit és a résztvevőket. Az országos szövetséget Bokor Károly a szövetség alelnöke képviselte, aki méltatta az egyesületek szerepét a horgászati kultúra kialakításában, amely az egyik legfontosabb mind a múltban, mind a jövőben. Az egyesületek a helyi közösségi élet fontos szereplői és halgazdálkodási feladataik miatt gazdaságilag is komoly munkát kell végezniük.

A köszöntők után az elmúlt évtizedekben kiemelkedő közösségi munkát végzett tagok elismerése következett, akik a 90. évfordulóra alapított emlékérem arany, ezüst illetve bronz fokozatát vehették át.

Az egyesület irodája a mai napig őrzi az elmúlt korok patinásságát, többszáz kupa, halpreparátum, emléklap mesél a múltról, tisztelegve az alapítók és a nagy elődök előtt. A múltból építkezve, azt elismerve a jelenben kell dolgozni a vezetőségnek és bizony a tagságnak is azon, hogy a Szegedi Hermann Ottó egyesület jövője, legalább oly fényes lehessen, mint amilyen a múltja volt.

 


 


 


MAGYAR HORGÁSZKÁRTYA

SZOLUNÁRIS NAPTÁR

ORSZÁGOS VÍZJELZŐ SZOLGÁLAT

 ORSZÁGOS METEOROLÓGIAI SZOLGÁLAT

 













  
© 2017-2022 Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége