Hírek

Összefogás a Sárgás horgászhelyeinek fejlesztéséért

Számos megbeszélést és közös ötletelést követően az idei esztendő első napjaiban együttműködési megállapodást kötöttünk a szegedi Szőke Tisza Horgászegyesülettel – hasonlóan mint a Röszkei Sporthorgász és Természetvédő Egyesülettel – a Gyálai Holt-Tisza Sárgás szakaszán található horgászhelyek, horgászállások közös kezeléséről, fejlesztéséről.

A pletykák ellenére a Gyálai Holt-Tisza Sárgás-Görbe horgászvíz halgazdálkodási hasznosítója továbbra is a Szövetség marad, a halgazdálkodási feladatok, mint a haltelepítések, halőrzés, területi jegykiadás stb. továbbra is a Szövetség kiemelt feladata és kötelessége. A változás egyedül a már meglévő – a szövetségi hivatásos halőrök által kialakított – horgászhelyek kijelölésében, kiadásában és nyilvántartásában, azaz a foglalt horgászhelyek (horgászállások) lehetőségében fog bekövetkezni.

A foglalt horgászállások, azok pozitív egyesületi (közösségi rendezvények, versenyek stb.) és horgászati létjogosultsága már évek óta bizonyított, valamint jogos igény is a helyi horgászoktól. Jó példa erre a Gyálai Holt-Tisza Lisztes szakaszon kijelölt horgászállások, melyek bérlői „jó gazda” szemlélettel gondozzák az érintett partrészeket, valamint a bevételből a Röszkei Sporthorgász és Természetvédő Egyesület kikötőt, valamint új (nem bérelhető) horgászhelyeket létesítettek.

A Sárgáson egyes horgászhelyei a kora tavaszi és nyári időszakban – a holtág üzemi vízszintje miatt – 10-20 cm vízborítás mellett nem horgászhatóak, e probléma a Szövetség részéről kiemelt feladat (természetesen a vízszint megtartása mellett). Az elöntött helyekre nem titkolt célunk fából épített horgászállások létesítése, melyhez anyagi fedezetet a foglalt helyek után befolyt összeg fog képezni.

E cél megvalósításában a szegedi Szőke Tisza Horgászegyesület partnerként jelentkezett. Márkus Ottó, a Szőke Tisza Horgászegyesület elnöke elmondta, a tagság részéről évek óta jogos és egyre erősebb igény, hogy a lassan 1700 főt számláló egyesület saját horgászvízet is biztosítson tagjainak. Több alternatíva is felmerült, pl. halgazdálkodási vízterületként nem nyilvántartott horgászvíz pályázata is, ám első lépésként a HECSMSZ-el közös együttműködés tűnt a leggyorsabb és legcélravezetőbb lehetőségnek. Mind az Egyesületnek, mind a Szövetségnek az a célja, hogy a helyi horgászok lehetőségei ne csorbuljanak, épp ellenkezőleg; az a közös törekvés, hogy a Sárgáson több és komfortosabb horgászhely kerüljön kialakításra továbbá megvalósuljanak olyan infrastrukturális beruházások, amelyek az idelátogató horgászok érdekeit szolgálják.

Konkrétabban fogalmazva az a cél, hogy több, megfelelő állapotú horgászhely legyen a holtágon, amelyek az év minden időszakában használható, bővítve ezzel a horgászati lehetőségeket.

A Sárgás szakaszon a jelenlegi horgászhelyek kétharmada kerül sorszámokkal kijelölésre, a horgászállások foglalási lehetőségét a horgászegyesület (hasonlóan a Lisztesen) 5000 Ft/év díjért, biztosítja. Egy horgászállásnak egyetlen „gazdája” lehet (sorszám, név és telefonszám feltüntetése mellett), akinek kötelessége, hogy a horgászhely középvonalától számított 5 m-es sugarú körben a vízparti környezetet ápolja, rendben tartsa. Ésszerű keretek között, az egyesület iránymutatásai alapján van lehetőség tereprendezésre. A terület felmérése jelenleg is zajlik, a horgászállások kitűzése 2024. április 1-ig fog megvalósulni, és előre láthatóan 80 db jelölt horgászhelyre lehet majd jelentkezni az egyesület tagjainak ezen dátum után.  A horgászállások nem egymást követően kerülnek kijelölésre, 7-8 számozott horgászhely után 1-2 üres horgászhely fog következni.

A jövőben a Szőke Tisza Horgászegyesület közösségi rendezvényei is itt fognak megvalósulni, amelyek között a telepítéseket megelőző környezetvédelmi nap éppúgy helyet fog kapni, mint egyéni és csapat horgászversenyek, amelyek a megállapodás értelmében minden alkalommal nyílt rendezvényként kerülnek megrendezésre, vagyis nem csak az egyesület tagjai számára lesz lehetőség az azokon való részvételre.

Az együttműködés célja tehát nem csupán a meglévő lehetőségek megőrzése, hanem azok bővítése és a horgászok számára minél kellemesebb környezet kialakítása. Az egyesület tagjai és a HECSMSZ egyaránt örömmel tekintenek a jövőbe, a Gyálai Holt-Tisza Sárgás szakaszának horgászati lehetőségeit tekintve.

Területi jegyárak:
Gyálai Holt-Tisza (Sárgás-Görbe szakaszok)

  • Éves Felnőtt területi jegy: 36 000 Ft
  • 24 órás jegy 4500 Ft
  • 48 órás jegy 7500 Ft
  • 72 órás jegy 10 600 Ft

Egyesületi információk:
Szőke Tisza Horgászegyesület-Elérhetőségek, aktuális nyitva tartás itt!

  • Tagdíj, felnőtt: 5400 Ft
  • Tagdíj, kedvezményes (Női, Ifi, 70 év felett): 2300 Ft
  • Fix horgászhelyen történő biztos horgászati lehetőség díja: 5 000 Ft/év, (váltható április 1-től)

 

 


 


 


MAGYAR HORGÁSZKÁRTYA

SZOLUNÁRIS NAPTÁR

ORSZÁGOS VÍZJELZŐ SZOLGÁLAT

 ORSZÁGOS METEOROLÓGIAI SZOLGÁLAT

 













  
© 2017-2022 Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége