Április 1-én kecsege telepítés történt a Tiszán
Tájékoztatjuk a tiszai horgászokat, hogy 2022. április 1-én 778 db - Szegeden 150 kg, Nagyrévnél 200 kg (Jász-Nagykun-Szolnok megye) jelölt egy-kétnyaras korosztályú kecsege került telepítésre a Tisza-folyóba.
A telepítések „A kecsege állománynövelő telepítése és a fogások monitorozása a foghatóvá tétel érdekében” országos kecsege telepítési program keretein belül valósult meg. A halak átlagsúlya 45 dkg, átlagos testhossza 40 cm volt.
A Magyar Országos Horgász Szövetség közleménye:
A hazai halvédelmi jogszabályok jelenleg kizárólag a kecsege szaporítási céllal történő befogását teszik lehetővé, horgászbottal történő kifogását követően minden példányt vissza kell engedni. Korábban a kereskedelmi célú halászatok és az engedélyezett horgászat időszakában (fajlagos tilalmi időszaka: március 1. - május 31.) évről-évre bizonyítottan jelentős mennyiség került ki a hazai folyóvizekből, melynek java része az akkori halászok fogásaiból tevődött össze.
2021. ősztől kezdve a Magyar Országos Horgász Szövetség országos kecsege programot indított a folyóvizeken halgazdálkodást folytató tagszervezetek részére, melyhez a Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége is csatlakozott.
A HECSMSZ a megyei folyóvizek halászati hasznosításának megszűnése óta számos korosztályban (előnevelt ivadék, egy-kétnyaras) minden évben végzett tavaszi és nyári telepítéseket. 2022. évtől kezdve - az országos program keretein belül - jelölt kecsegék is kihelyezésre kerülnek a Tisza-folyó megyei szakaszain (Szeged, Szentes, Csongrád).
A telepített kecsegék hátúszója mögött, az izomzatba rögzített sárga színű haljelek egyik oldalán a MOHOSZ felirat, másik oldalán pedig az egyedi sorszám látható.
Az egyedi jelölés lehetővé teszi a kifogott egyed azonosítását fogást követően. A sorszámmal jelölt kecsegék kihelyezésének időpontja és helyszíne, a kihelyezett állomány tulajdonságai ismertek, így a következtetések levonhatóak a szakemberek részéről.
Azonban a hiteles eredményekhez a horgászokra is szükségünk van:
Amennyiben egy horgász ilyen, egyedi haljellel ellátott kecsegét fog, kérjük, hogy a haljel levétele nélkül jegyezze fel annak sorszámát (lehetőleg fotóval is alátámasztva), a fogott hal testhosszát, súlyát, a vízterület nevét és víztérkódját, a fogás pontos helyének megjelölésével (GPS koordináták vagy a legközelebbi település neve) és természetesen az adatok rögzítését követően azonnal, kíméletesen helyezze vissza a vízbe. A rögzített adatokat és a legalább egy fotót e-mailen a
A program végrehajtását segítő, a jelölt halak adatait beküldő horgászok között ösztönzésül évente értékes nyeremények, többek között dunai és tiszai éves (összevont, illetve adott szakaszra szóló) területi jegyek kerülnek kisorsolásra.
Ha a 3 éves telepítési és monitoring program sikerrel zárul, 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 db, 60 cm feletti példányt tarthatnak meg, illetve a MOHOSZ vállalja, hogy a kifogott mennyiség 100%-át telepítés formájában a későbbiekben is rendszeresen visszapótolja. A MOHOSZ a program kihirdetésén azonban leszögezte: "ha nem sikerül a foghatóvá tétel ismertetett módon és korlátok között történő biztosítása, akkor 2024 után a horgászszervezetek az önfinanszírozott kecsegetelepítéseket beszüntetik, mert a horgászok befizetéseiből elsődlegesen a fogható halfajok telepítését és az idegenhonos halfajok egyre fontosabbá váló gyérítését kell biztosítani."
Bízunk a program és a telepítéseink sikerességében, legyen újra fogható halfajunk a kecsege!
OSZE
HECSMSZ