A Maty-éren 2019-ben Olimpiai Kvalifikációs Kajak-Kenu Világbajnokság kerül lebonyolításra. A felkészülés kiemelt kormányzati beruházás keretében, 1,6 milliárd értékű fejlesztéssel, egyebek mellett az osztósziget 1000m-es aszfaltozásával, annak megközelítésére szolgáló hidak építésével illetőleg a bójarendszer teljes felújításával történik.
A pályát érintő beruházások korábban is vízleeresztéssel jártak, azonban a 2018-ban megtervezett munkálatok mértéke, a választott kivitelezési technológia nyári vízleeresztést igényeltek. A HECSMSZ, mint halgazdálkodó októberben értesült a döntésről, ezt követően halgazdálkodási feladatait ennek alárendelve végezte:
- Külön engedéllyel megkezdte busára és törpeharcsára az ökológiai célú szelektív halászatot, melyet a horgászszezon nyitányáig végzett,
- Leállította az ivadék és növendék korosztályú halak kihelyezését,
- Az okszerű szintig mérsékelte a háromnyaras pontytelepítést,
- Korlátozott érvényességű, csökkentett árú horgász jegyet bocsájtott ki.
2018. 08. 3. Leürített versenypálya szakasz
A Szövetség a szezonban nyári halászatot nem végezhetett, tekintettel a tározón lebonyolított 12 horgászversenyre (VB, nemzetközi kupák, OB-k, megyei bajnokságok), illetőleg a nyári halászatot, halmentést a szezon kajak-kenu versenyei és a vízleeresztést megelőző napokban is zajló sárkányhajó VB, valamint azok technikai berendezései is akadályozták.
A vízleeresztésre a halak mentése érdekében több forgatókönyvvel készült a Szövetség. A nyári kánikula miatt klasszikus halászatot, halmentést (a halak kiemelését és elszállítását) nem tervezhette a halgazdálkodó, hiszen a biológiai feltételek, a tározó műszaki állapota azt nem tették, és jelenleg sem teszik lehetővé. Egyedüli megoldásként a halak leeresztett vízzel, a Gyálaréti Holt-Tisza irányába történő leúsztatása kínálkozott.
A vízleeresztés utolsó fázisában derült fény arra, hogy a Maty-éri víztározó halai ragaszkodtak élőhelyükhöz és nem indultak el a leeresztett vízzel. A mederben rekedt állomány kritikus helyzetbe került, mentése érdekében azonnal le kellett állíttatni a további lecsapolást. A mélyebb pontokon szellőztető berendezések üzemeltetésével, illetőleg az ATIVIZIG munkatársaival történt előzetesen egyeztetés eredményeként a felső vízgyűjtő területen visszatartott vízmennyiség tározóra engedésével, sikerült megmenteni a biztos pusztulásra ítélt bent rekedt állományt.
Kritikus vízszint a rendkívűl lapos mederben, a bentlévő akadályokkal
2018. 08. 04. Megérkezett a frissítő víz
A halak életben tartása és a beruházás folytatásához szükséges száraz meder szakasz biztosítása érdekében a HECSMSZ, a beruházó, a tervező, az érintett hatóságok támogatásával a beruházó NSK főigazgatójának Kovács Norbertnek a személyes koordinációja mellett megállapodás született arról, hogy mederben felépítésre kerül két ideiglenes gát, amely lehetővé teszi, hogy az építéshez szükséges mederrész vízteleníthető legyen, ugyanakkor a tározótér 60%-nak csökkentett vízborítása biztosítja halak túlélését.
Így az állomány mentésére kedvezőbb hőmérsékleti viszonyok között, az őszi időszakban kerülhet majd sor.
Elindult az ideiglenes gátak építése
HECSMSZ